Jdi na obsah Jdi na menu
 


... jací jsou vlastně Švýcaři ?

29. 1. 2007

Nevím, kde  bydlel on, ale v mém domě se i v jedenáct hodin v noci line z kterési koupelny zpěv operních árii, o splachování ani nemluvě. Letošní léto bylo opravdu horké a zavřít si na noc okno zavánělo masochismem. Proto jsem šel v půl jedné v noci k domu nad strání, z jehož oken se linulo zvučné techno, abych požádal o trochu klidu na spaní. Ale nestěžuji si, to jen že nemusí být všechno tak, jak vseobecná povědomost dává tušit a zaručené informace říkají.

Koluje tu v počítačích takový mail, který často doprovází slova na rozloučenou těch, kteří již z projektu odjíždějí. Je to vlastně taková negativní charakteristika Švýcarska a zdá se, že seznam specifikací je čím dál tím delší, jak každý cítí potřebu se vyjádřit.

To, že jste ve Švýcarsku už příliš dlouho se prý pozná podle toho, že:

… si myslíte, že je neekonomické mít v obchodě od výrobku více než jednu značku

…se divíte, proč chce někdo nakupovat mimo běžnou pracovní dobu

…dáváte přednost nákupu v malých obchodech, přestože je to dražší

… si myslíte, že ceny másla a mléka mají být regulované

… se obáváte ekonomických útrap, kterým švýcarští farmáři čelí

…si myslíte, že spontánnost je dobrá, jen pokud je plánovaná

…se doopravdy začnete zajímat o místní volby

…jste rozhořčeni, že auto před vámi na červených světlech nevypne motor

…si myslíte že je v pořádku vyhláška nařizující jezdit o víkendu pomaleji

…vás nepřekvapí, že perfektní silnice je opět v rekonstrukci

… si přejete, aby vaše město mělo také tak drahé pytle na odpad jako to sousední

… zorganizujete party a předpokládáte, že všichni odejdou ve 23:30

… jdete na sousedovu party, ve 22:00 odejdete a ve 23:30 voláte na policii, že u sousedů je hluk

 

Myslím si, že to není tak úplně fér, protože je to asi seznam toho nejhoršího, s čím jsme se tu setkali, co se nás nemile dotklo. A protože jsme tu všichni pohromadě v tak multikulturním firemním prostředí, nemají naše frustrace mnohdy se Švýcarskem nic společného. Nemůžu odolat nutkání podívat se na to trochu z jiného úhlu.

Tak třeba to uloudané tempo na dálnicích : maximálně 120 km/h, všichni tu rychlost dodržují a člověk by v autě málem usnul. A policie má na všechno sazby: překročení rychlosti ve městě o 1-5 km/h = 40 CHF, o 6-10 km/h = 120 CHF, o 11-25 km/h = 250 CHF … a stejně tak překrocení povolené parkovací doby. Nejhorší je, že s policií se vůbec nedá smlouvat. A chodci se tu ve Švýcarsku vrhají na přechodech do vozovky, ani se nerozhlédnou. Řidič aby měl oči kolem hlavy dokola. To u nás je to jiné: na silnici je vesele rušno, když spěcháš, málokdy tě chytí. No, někdy je rušno až příliš. To je neuvěřitelné, co si někteří řidiči dovolí. A policie nic. Když vás pak náhodou zastaví, zeptají se: “A na kolik si ceníte váš řidičský průkaz, pane řidiči ?” A jako chodec si na přechodu ani neškrtnete. Ach jo…

Ale nejhorší si myslím že je, jak se tu lidi ve Švýcarsku navzájem hlídají a udávají. Když jdete k někomu na návstěvu a on není doma, sousedi na vás klidně pošlou policii, když vás neznají a vy se potloukáte okolo moc dlouho. V neděli si tu nesmíš na chatě pustit sekačku, abys nerušil klid a když odhodíš na zem třeba i nedopalek, hned tě někdo upozorní. To u nás se člověk cítí daleko svobodněji. V neděli všichni chataři sekají trávníky jedna radost a nikomu to nevadí. Lidi se navzájem tolerují a nikdo si nikoho moc nevšímá. No, může se vám sice stát, že vám vykradou chatu v neděli v poledne, když jsou všichni okolo doma. A taky chodníky jsou označkované psy ze širokeho okolí a u silnice samá čerrná skládka, no, je to taky trochu problém. Ach jo…

A nebo když u nás něco najdete: málokdy se dá zjistit, čí to vlastně je, a tak si to zpravidla musíte nechat. A jak je to ve Švýcarsku, kdyz něco ztratíte ? Když nevíte, kde jsou Ztráty a nálezy, běžte na policii, poštu nebo nádraží. Zpravidla to tam bude. Jenže teď špatná zpráva nakonec: buďte připraveni na to, ze místní zvyklost si žádá vyplatit nálezci 10% hodnoty nelezené věci…. Ach jo, ti Švýcaři….
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

fail

(nějáký chytrý člověk, 30. 9. 2012 20:44)

to oc tu je napsáno je naprostá lež sám jsem ve švýcarsku byl a vůbec to tam tak nefunguje