Jdi na obsah Jdi na menu
 


... není samozřejmě všude stejné

4. 2. 2007

Především zapomeňte na hypermarkety otevřené 24 hodin i na rozsáhlá nákupní centra. Tomu se ve Vevey dá přirovnat snad jedině Saint Antoine s otevřeným vnitřním prostorem a množstvím menších obchodů ve třech podlažích. Na vstupních dveřích mají reklamu, že ve čtvrtek tu jsou tzv. nákupní nocturna. Tím se ale myslí, že je otevřeno až do osmi. Ale ani přes den toho moc nenakoupíte pokud jste zaměstnáni, protože téměř všude je v poledne na 1-2 hodiny zavřeno. A jediný zdejší sex shop má otevřeno večer “až” do sedmi.

ObrazekLegendou místního maloobchodu se stal Migros, který v roce 1925 založil altruista Gottlieb Duttweiler jako projekt sítě levných obchodů. Původně prodával pouze šest základních potravin z pojízdných prodejen v místech, kde lišky dávaly dobrou noc. Zajímavé je, že dodnes v Migru nekoupíte ani alkohol ani cigarety. Migros je dodnes družstvem, které je vlastněno m.j. 2 miliony svých zákazníků. Oranžové M, MM nebo dokonce i MMM (to podle velikosti obchodu) září dnes ledaskde, ale o dramatickém diskontu nemůže být řeč. Jestli tu někdo drtí ceny, pak je to Denner. Plechovka plzeňského za 1,10 franku je srovnatelná s domácí cenou v Čechách.

Jeden z příznaků, podle kterého prý poznáte, že jste ve Švýcarsku už dlouho je, že začnete kupovat dražší výrobky jen proto, že jsou Made in Swiss a nebo že jsou z místního malého krámku. Něco na tom je: když zabočíte z hlavní ulice, objevíte několik pekařství a malých koloniálů, které jako by sem někdo přenesl ze 60. let. Otevřete vstupní prosklené dveře, které příjemně zavržou, rozcinká se zvonek a ze zadní místnosti přijde prodavačka či přímo majitelka, která se vás poptá na zdraví a rodinu. Krámek má pult a zařízení, které zcela jistě nezáří novotou, sortiment je omezený, obsluha mile důvěrná, fronty žádné, ale ceny vyšší. Výloha upravená, teď např. k začátku školního roku, ale tak nějak po domácku, žádné aranžerské orgie ve velkém stylu, žádné blýskavé promoční materiály velkých firem a značek, které by se ostatně do výlohy asi ani nevešly. Ano, pokud chcete, aby tu ten krámek byl i zítra a pozítří, musíte tu nakupovat. A mnozí si to zřejmě přejí a nebo jim to prostě vyhovuje. Pokud jako majitel máte takovou klientelu, nezbohatnete, ale krámek vás uživí. Takže ve starobylém městečku Epesses, které se úporně drží vrstevnice viničního svahu je hned na hlavní ulici pekárnička – boulangerie – se staženou roletou a se zažloutlým papírem za dveřmi. Tam je neumělým rukopisem psáno, že po dlouhých letech provozu od roku 1947 se živnost zavírá…. Obrazek

O víkendu tu prý také jezdí místní lidé na druhou stranu jezera, do francouzského Evianu na velký nákup. Hlavně maso a švýcarské sýry jsou tam levné. Ptal jsem se na to jednoho svého kolegy, místního domorodce. Velmi, ale velmi pochyboval. Snad někdo někdy výjimečně… Jako by se styděl…

A nakonec jedna nevyřešená záhada: statistik by musel říci, že ve Vevey je v porovnání s jinými evropskými městy daleko vyšší nemocnost a také tu lidem nejméně třikrát rychleji rostou vlasy. To kdyby tak usuzoval z počtu lékáren a kadeřnictví na jednoho obyvatele. Ještě dobrým jménem farmaceutického průmyslu by se to dalo vysvětlit, ale proč těch kadeřnictví je tolik ? Opravdu o ně zavadíte snad v každé ulici. Jen jedno vysvětlení mě napadá: že by prostředky místního farmaceutického průmyslu podporující růst vlasů byly opravdu tak učinné ?

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář