Jdi na obsah Jdi na menu
 


... jak se stát zakladatelem nadnárodního koncernu

4. 2. 2007

ObrazekTam u parku, kde se řeka Veveyesa vlévá do jezera Leman, klenutým obloukem ji překračuje moderní most Evropy, aby lidé promenující se po nábřeží od centrály Nestlé mohli pokračovat dál až k přístavišti a na Place de Marche. Vše je ale třeba představit si ve Švýcarských poměrech : most je spíš mostek a Veveyesa je spíš říčka, ovšem sevřená po obou stranách vysokou navigací. Sbíhá totiž kolmo z kopců a hor, které má Vevey za zády, a tak stačí jen pár dnů vytrvalejšího deště, aby se potůček proměnil v hnědou dravou bystřinu valící se jezy dolů k průzračnému jezeru, kde pak vody své barvy smísí.

Pojďte za mnou, někam vás zavedu. Když necháme jezero za zády a vydáme se proti proudu Veveyesy, překročíme zanedlouho hlavní ulici – Rue de Lac – spojující všechna města a městečka podél jezera. A když podejdeme trať, která činí totéž, ocitneme se v místech, která se při troše fantazie dají nazvat průmyslovou čtvrtí. Tady nad nádražím vpravo od Veveyesy přimyká se k vysokému, stromy porostlému svahu místo, nazývané kdysi En Rouvenaz, později Les Bosquets, dnes s malou továrnou na dentální výrobky, ….Obrazek

Ale v roce 1843, kdy tento majetek zakoupil devětadvacetiletý asistent místního lékárníka to byl pozemek, na kterém kromě obytné budovy stála ještě malá dýhárna, lis na olej a kosti, palírna a pak už jen louka, zahrada, stáje a pár kůlen. Lékárnický asistent Henri, který sem, do země Vaud, přišel před čtyřmi roky trochu klikatou cestou z německého Frankfurtu, si musel peníze vypůjčit od své tety. Částka 8727 franků tehdy představovala 5 slušných ročních platů státního úředníka, ale Henrimu nechyběla podnikavost a racionální pragmatický přístup k životu. Měl ostatně už své plány: zatímco pokračoval ve výrobě kostní moučky, likéru, rumu, octa a řepkového a ořechového oleje, který se tehdy používal hlavně ke svícení, zavedl na pozemek vodu a začal vyrábět ochucenou minerálku, tedy sycenou vodu s citronovou příchutí. Zdá se, že zatímco v Německu to byla poměrně nová záležitost, tady ve Švýcarsku úplná novinka. Výroba a obchod se sice radostně rozvíjely, ale ke konci 40. let bylo po všem. Henri nemohl konkurovat velkým německým továrnám na mineralní vody. Ty byly často spojené s pivovary a využívaly stejné distribuční kanály. Co dál ?

Tou dobou, v polovině 40.let, rada města Vevey hledala řesení veřejného osvětlení. Původní plán – plynárna na okraji města zásobující veřejnou síť – byl pro městskou pokladnu příliš bombastický,  a tak došlo na kompromis: v roce 1858 rada odsouhlasila zakoupení 12 pouličních luceren a vypsala výběrové řízení na dodávku plynu a jejich provoz. Henrimu se už v roce 1852 podařilo vyvinout tekutý plyn, o jehož vyrobě máme dnes jen kusé informace. Snad jako suroviny posloužila směs kostní moučky a různých druhů olejů. A tak se o zakázku ucházel a vyhrál. Henri postupně opustil výrobu octa, likérů, hořčice a barev a společně s místním zámečníkem se starali po dobu 5 let o 12 lamp. V roce 1860 nabídli radě pod tlakem konkurence osvětlení celého Vevey, ale rada již tentokrát volila plynárnu s rozvodem po celém městě. Ješte 3 roky provozu, než plynárna stála a opět otázka: Co dál ?

Betonové prefabrikáty! Stavba silnic a železnic byla v plném rozkvětu. Vápencové hory byly na dosah, lis na kosti se dal použít i na vápenec a pec už měl. V roce 1866 založil se společníkem Monneratem nový podnik na výrobu “kompresovaných cihel”. V roce 1867 Henri píše: ”Dva roky jsem hledal nové cesty, jak vyrabět umělý cement a cementové bloky. A mé úsilí bylo korunováno úspěchem. Můj cement je stejně odolný jako nejlepší Portland. Posílám vám vzorek, na kterém se sám můžete přesvědčit, že perfektně odolává vodě i počasí”. Avšak na podzim stejného roku, když došlo k masové poptávce, oba muži odpadli. Společníkovi došly peníze a oběma vůle.

ObrazekTřiapadesátiletý Henri ale nesl ten výbuch zase klidně. Měl totiž další eso v rukávu. Pracoval již několik let na problému dětské výživy, který mu nedával spát. Ale o tom až někdy příště ...

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář