Jdi na obsah Jdi na menu
 


... a globalizace vůbec

25. 2. 2007

 ObrazekMohutný a přitom elegantní blok centrály Nestlé ve tvaru Y leží na břehu Lac Leman jako velká zaoceánská loď. Alespoň odtud, z rohu vinařského závodu Vin Obrist to tak vypadá, protože je vidět jen horní část budovy. Tu loď zřejmě evokuje šikmá přístavba na střeše, proužek páry vystupující z ní a stožár se švýcarskou vlajkou. Vysokým a odlehčeně zeleně proskleným přízemím je průhledem přes zelený trávník vidět zčeřenou hladinu jezera. Přízemí je vysoké, vzdušné, chladné s mramorem v různých odstínech bílé a šedé vyzdobené střídmě moderním abstraktním uměním. Vstup střeží recepční – mladé dívky v decentních kostýmech a na vysokých podpadcích. Řekl bych, že dalším kritériem mohou být dlouhé rovné černé vlasy a možná i trochu exotické vzezření.

ObrazekJídelna je ve svahu v suterénu, ale právě celou jednou stranou se otevírá pohled přes trávník s několika dobře pěstěnými košatými stromy, kovovou avantgardní plastikou hudebního tria a jednoduché stavby – jakýchsi cihlových tunelů. A pak už jen panoramatický pohled od hor na protější straně jezera přes obzor, kde se voda jako moře stýká s oblohou až ke svahu plnému terasovitých vinic. I tady se cítím tak trochu jako v podpalubí, v lodní jídelně – jsou tu poměrně nízké stropy  a člověk je tak blízko u vodní hladiny…. Tady v kavárenském koutku se dá po obědě chvilku posedět a probrat s kolegy pracovní i nepracovní záležitosti a nebo si jen tak myslet na své věci.

Bývá zvykem, že firma, která se zrodí v jakémsi malém městečku a postupně dosáhne světové Obrazekproslulosti, přestěhuje svou centrálu do Paříže, Londýna či New Yorku. Ne tak Nestlé – i to je možná určitá charakteristika konzervativního Švýcarska. Ale mezinárodní koncern  to beze sporu je, protože spolehlivě provokuje antiglobalisty i zde, v malém městečku u jezera. Když v roce 2003 probíhala jednání zemí skupiny G8 ve francouzském Evianu, byla tu na švýcarském pobřeží téměř mobilizace. Zejména Lausanne, které leží přes jezero přímo naproti, se téměř přeměnilo v zabarikádovanou pevnost : zavřené obchody se zabedněnými výlohami, barikády na ulicích postavené demonstranty, policejní posily z Německa. Ve Vevey vlastním byla v předvečer zahájení jednání přestavitelů států G8 na náměstí jakási přísaha švýcarské domobrany – mladíci i tatíci v plné polní s moderními kvéry válícími se jim se zavazadly u nohou se tu shromáždili na náměstí i v přilehlém parku, aby posléze nastoupili, vyslechli projev nadřízených a odešli bránit svou vlast.Obrazek

Centrála Nestlé byla obehnána velkou dřevěnou ohradou. Ale ono bylo tehdy parkoviště před budovou stejně v přestavbě... Po akci jsme si mohli na této ploše přečíst mnoho výzev, odkud se má Nestlé stáhnout, jak nemá využívat dětskou práci, jak nemá propagovat své výrobky nahrazující výživu kojenců a podobně.

Někdy mám pocit, že svět se tak trochu zbláznil. Antiglobalisté běžně používají internet – nejglobálnější způsob komunikace jaký může jen být. Obchod se koncentruje do hypermarketů a satelitních galerií na okrajích velkoměst a současně dramaticky roste přímý internetový prodej s dodáním až přímo do bytu. Lidé se bojí ohrožení svého zdraví složením potravin jako nikdy dříve a přitom tu potraviny ještě nikdy nebyly bezpečnější. Válčí s nadváhou a řeší zdravý životní styl. Na druhé straně světa umírají lidé hlady. Kojenci kdesi také umírají hlady, protože matky nemají mateřské mléko. To byla ostatně myšlenka, která Henriho Nestlé přivedla před 141 lety k vyvinutí jeho výrobku. Tehdy byla úmrtnost kojenců ve Švýcarsku dvacetiprocentní. Co by si dnes pomyslel ?

ObrazekNadnárodní koncerny jsou vděčným terčem všech antiglobalistů. Osobně proti antiglobalismu nic nemám, pokud je podpořen osobními postoji a není spojen s fyzickým násilím. Kdo nesouhlasí s 24 hodinovou otvírací dobou hypermarketů a jejich agresivní cenovou politikou, neměl by tam chodit nakupovat. Kdo má výhrady proti vykořišťování gastarbeiterů, neměl by se chlubit levně zadaptovanou chatou nebo koupelnovým jádrem za pomoci šikovných ukrajinských rukou zprostředkovaných přes několik zprostředkovatelů.

Vzpomínám si na jednu besedu o tom, kam se ten náš svět řítí. Sešli jsme se doma u jednoho kamaráda ve vesnici nedaleko od Prahy. Když přišla na přetřes hromadná doprava, nezůstala na nás několika, kdo jsme přijeli auty, nit suchá. Ale jen do půlnoci, kdy jsme končili, a autobus jel až k ránu. Nebuďme prosím pokrytci, zameťme si vždy nejdřív před vlastním prahem a nerozbíjejme hned autosalóny Škoda.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář