Jdi na obsah Jdi na menu
 


... a ještě o jednom jménu na sloupu

28. 5. 2007

A nejhezčí na tom hradu je, že si tu můžete půjčit průvodce v češtině a celý si ho sami projít a prohlédnout. Žádná průvodkyně, která vás nazouvá do bačkor, napomíná vás na každém kroku a vypráví poutavé historky o zrcadle, které splní každé přání. Uprostřed sezńy je tu vážně plno, ale ve všední den na podzim či z jara si to tu opravdu můžete užít.Obrazek

Nejhezčí z průvodce je tato věta: „Každý z vás svou milou přítomností přispívá k potěšení z návštěvy všech ostatních i samotného hradu“. Když jsme tam byli my, hrad byl přímo nadšen a my také.

Nebudu tu detailně popisovat, co všechno tu uvidíte, ale zmíním se o několika drobnostech. Není tu svezený nábytek, porcelán, zbraně a trofeje ze široka daleka, ale originální středověké malby, starobylé dubové sloupy, krásné malované dřevěné stropy, dekorativní látkové tapety, kamenné krby a okna s výhledem na jezero působí velmi autenticky.

Chillon patřil původně biskupům ze Sionu, pak se stal majetkem savojských hrabat. Někdy v dobách, kdy u nás nastoupili na trůn Habsburci, dobyli hrad Švýcaři z Bernu. Po povstání v roce 1798 se stal hrad majetkem kantonu Vaud.

ObrazekHrad můžete prolézt od sklepení s vězením a románkými sloupy až po nejvyšší věž, odkud je působivý pohled na nádvoří i rozhled na jezero s panoramatem hor. Bonivardské vězení je depresivní právě tak, jak má správné hradní vězení být. Čtyři roky tu byl u jednoho sloupu přikován jistý Bonivard, převor kláštera sv.Viktora v Ženevě a zastánce samostatnosti tohoto města. Dneska by měl radost, kdyby se toho dožil. Roku 1536 ho z rukou Savojských vysvobodili Švýcaři z Bernu. No a ten sloup je také slavný tím, že na něm básník Lord Gordon Byron zvěčnil své (nikoli jeho) jméno. Je tam ještě mnoho jiných jmen, návštěvníků z celého světa, ale jen toto jedno je pod skleněnou tabulkou uchováno jako podpis v listu památníku. Babička mi vždycky říkala: „Jména hloupých na všech sloupích“, jenže ona ještě neznala taková slova jako „celebrita“, VIP a podobně. Těm projde všechno a ještě je z toho přednost. Teď nedávno měl v Praze fotografickou výstavu Jan Saudek a celé město bylo polepeno plakáty s krásnou mladou slečnou s kloboukem a velkou holou zadnicí. Kdybych ho polepil já fotkou naší Mařky, asi by mě zavřeli za pohoršování veřejnosti, i když je zrovna tak hezká.Obrazek

No, teď jsem trochu odbočil, tak honem zpátky na prohlídku. Kaple savojských hrabat má bohatou malířskou výzdobu, ve které se zřetelně odráží italský vliv. A tady pomáhají nejen restaurátoři, ale i výpočetní technika: projekční systém stěn prý umožňuje návštěvníkům spatřit hrad téměř v původní podobě. Škoda, že zrovna vypnuli proud….

Než abych vám tu všechno řekl, to si radši nechám něco od cesty: erbovní sál, velký hraběcí sál s černými mramorovými sloupy, písařská síň, mučírna i originální latríny vedoucí přímo do jezera. Jo, to ještě zelení nebyli v parlamentu… Tak si to pořádně užijte.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář