Jdi na obsah Jdi na menu
 


... zkouška pana Corbusiéra na čisto

7. 6. 2008

Nejsem architekt, a proto prosím fundované odborníky, ať shovívavě posoudí pár následujících řádek o tomto muži. Ať už byl Corbusier největším architektem či zločincem v tomto oboru (jakObrazek soudí někteří staromilci), jeho otisk v dějinách architektury je nepřehlédnutelný. Při zpětném pohledu z dnešní doby mi nepřipadají jeho díla nijak novátorská, a v tom je právě asi ten důkaz vizionářství. Corbusiérovy betonové skelety s čistými povrchy a účelovými vnitřními nenosnými příčkami vznikají přece jen několik let po explozi dekorativní secese. Dnes už to tak necítíme, ale tehdy – to musela být bomba ! To byly asi jiné boje než dnešní debaty o Kaplického knihovně na Letné… Stačí si třeba jen představit, že Obecní dům  v Praze 1912 a Villu Savoy 1928 dělí pouhých 16 let !

(http://cesarigd.club.fr/photog1.htm)

Pokud se chcete podívat na to, jak si mladý Corbusier otestoval v roce 1923 alespoň tři ze svých pěti postulátů moderní architektury, doporučuji prohlédnout si malou vilku, která stojí na úzkém pozemku mezi starou silnicí a pobřežím jezera Léman na pomezí Vevey a Corseaux. Je to velmi skrovná stavba a ve výčtech Corbusierových děl mnohdy chybí. Pokud nejste zrovna architekti, podívejte se předtím na nějaké stránky o Corbusiérovi a jeho díle; budete z toho pak mít určitě víc.Obrazek

Přízemní vila se zatravněnou střechou (1) má tvar obdélníku 16x4 metry a vnitřně je členěna příčkami (2) tak, aby splňovala všechny potřeby staršího manželského páru. Ten dům byl vlastně postaven pro jeho rodiče, kteří tu žili na důchodu. Tatínek tu žil jen jeden rok, ale maminka se dožila 101 let. Že by ženy byly adaptabilnější než muži ? Dovedu si představit, že stěhování do takové moderny nemohlo být na stará kolena nic snadného… V každém případě na mě nejvíce zapůsobilo velké jedenáctimetrové obdélníkové okno (3), které rámuje nádherný pohled na hladinu jezera a panorama vysokých hor na protějším břehu.

Dům je zachován v téměř stejném stavu, v jakém byl navržen. Některé kusy nábytku v inventáři jsou rovněž původní. Jestli nechcete o tuto zajímavost přijít, musíte trochu plánovat. Dům je přístupný pravidelně jen ve středu od 13:30 do 17:30.

Jinak volejte +0041 219254011 a pokuste se domluvit na jindy. Myslím, že  se vám to určitě povede.

Obrazek 

www.athenaeum.ch/corseaux.htm

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář