Jdi na obsah Jdi na menu
 


... kuličkové dráhy pana Morgana

14. 6. 2008

ObrazekJestli nevíte, co je to kuličková dráha, tak si představte takovou kolejničku, která se důmyslně vine sem a tam. Po ní gravitační silou projíždí kovová kulička (někdy i celé řady kuliček), která uvádí do chodu další mobilní zařízení. A protože je dráha spojena i s jinými zařízeními poháněnými elektricky, může být kulička vyvážena výtahy a vozena vláčky, stoupat magnetem připojena k balónu a vůbec provádět věci, které si lze jen těžko představit.

Kuličková dráha, to je materializace dětského snu k dokonalosti. Hlavně děti, ale i dospělí s fantazií se na ní dokáží dívat dlouhé hodiny. A pan Morgan je vzácným typem člověka, který své odborné znalosti o materiálech a veškerou svou představivost věnoval  tomuto cíli. Pragmaticky založení lidé se tomu mohou podivovat, mohou se i pohoršovat, ale je dobré, že nejsou všichni stejní. Artefakty pana Morgana - to je materializovaná posedlost v tom nejlepším slova smyslu, která rozdává radost a fantazii všem, kteří obdivují tvořivou aplikaci fyzikálních zákonů na malou kovovou kuličku. Ta největší dráha pana Morgana - Switzerball - je 6 metrů dlouhá a 2,5 metrů vysoká. Dráha měří 80 metrů a kulička o průměru 50mm ji projede za 4 minuty. A uvidíte tu všechno, co je pro Vaud typické od lanovek, poštovních autobusů až po fondue, hodinky, hory a krávy.Obrazek

Ve Vevey na Place du Marché je pod podloubím turistická informační kancelář. A v její výloze z boční ulice jsem narazil na první mobil - Moderní Dobu, který je věnovaný Charlie Chaplinovi. Tady se sice žádná kulička neprohání, ale pan Chaplin točí hůlkou, pohybuje očima a množství důmyslných převodů a použitých polotovarů (knírek ze štětce) vytváří zajímavé asociace. A počítadlo obrátek počítá a počítá a číslo je už dost vysoké. Každopádně pohled na Moderní Dobu je daleko zajímavější než na mechanismus zasunující a vysunující zásuvku v našem obchodním domě IKEA, i když číslo na počítadle je též vysoké.

ObrazekPan Morgan se přistěhoval do Blonay se svými rodiči z Anglie, když mu bylo 13. Jak píše ve své biografii, neuměl slovo francouzsky, a proto ve škole příliš neprospíval. Hodně času trávil ve sběrnách kovového odpadu, kde se naučil, že vše se dá k něčemu použít. Čtyři roky pracoval v dílně na výrobu šperků a také studoval principy mechaniky a elektřiny. Od roku 1975 začal vyrábět své pohyblivé stroje. Nyní žije v Jongy, kousek nad Vevey, kde se věnuje svému dílu. Pokud se chcete potěšit a nebo dozvědět se dozvědět víc, navštivte stránky pana Morgana a nebo přímo jeho osobně:

www.morgan-art.ch

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář