Jdi na obsah Jdi na menu
 


... a kouř nad vodami jezera

5. 12. 2008

ObrazekV červenci se počet lidí se v Montreux  zpětinásobí; někteří starousedlíci, kteří mají raději svůj klid naopak na tento měsíc odjíždějí do hor. Doprava se zastaví a město propadne jazzovému festivalu. Pokud jste však jazzu oddáni fundamentálně, můžete být nepříjemně překvapeni: tak, jak ubíhaly jednotlivé ročníky, festival rozprostřel svou náruč pro všechny žánry rytmické, živé a vzrušující hudby jakou je blues, soul nebo rock.

Bydlíte-li někde poblíž, do města se jet autem ani nepokoušejte. Radši si naskočte do trolejbusu linky č.1 společnosti VMVC, který jezdí po celém pobřežíObrazek od Vevey Funiculaie až po Villneuve zadarmo. Pak už záleží jen na vás, jestli si koupíte lístky na některý z hlavních koncertů v Miles Davis Hall, Auditoriu Stravinski, Casino Barriére Montreux., a nebo si prostě jen tak užijete atmosféry. Ty koncerty stojí za to; každým rokem je z čeho vybírat. Široké žánrové rozpětí dává šanci každému. Máte-li hluboko do kapsy, můžete si festivalu užít zdarma na několika otevřených scénách. Nebudete ošizeni: o co méně profesionality, o to více spontánnosti. A pak je tu ještě možnost jen tak bloumat po pobřeží mezi stánky, ochutnat tu a tam něco z exotické kuchyně, koupit si něco v některém z mnoha stánků a prostě jen tak nasávat atmosféru.

ObrazekKdyž už projdete pod krásnou secesní tržnici, nemůžete minout známou sochu Freddie Mercuryho, u které rachotí závěrky fotoaparátů turistů z celého světa. Socha mimochodem pochází z dílny české sochařky Ireny Sedlecké, která v roce 1967 emigrovala do Anglie. Na počátku své umělecké kariéry byla členkou skupiny sochařů, která vyzdobila plastikami střechu Leninova muzea, dnes Lidového Domu ČSSD v Praze. Byla oceněna Leninovou cenou. Kde je však dnes plastikám konec, asi v nějakém lapidáriu.Obrazek Pokud ale chcete v Praze vidět nějakou její novodobější práci, tak např. na podestě levého schodiště historické budovy Národního divadla je k vidění její busta scénografa Josefa Svobody.

Ale zpět do Montreux: tady v Casinu, dnes už novém, se odehrála také jedna známá epizoda z historie jazzového festivalu. V roce 1971 tu vystupoval Frank Zappa se svou skupinou Mother of Invention a během koncertu jeden z diváků vystřelil signální pistolí světlici do stropu pokrytého ratanem. To způsobilo požár, evakuaci a konec vystoupení. Já jsem nikdy nevěnoval příliš pozornost textu notoricky známé skladby Smoke on the Water od Deep Purple,  ale právě tady je zcela epicky zdokumentována celá událost včetně konkrétních zúčastněných osob. Valící se kouř z Casina nad vodami Ženevského jezera musel být z balkónu Grand Hotelu impozantním pohledem – tak to je ten pověstný Smoke on the Water.

......

We all came out to Montreux
On the lake Geneva shoreline
To make records with a mobile
We didnt have much time
Frank zappa and the Mothers
Were at the best place around
But some stupid with a flare gun
Burned the place to the ground
Smoke on the water, fire in the sky

Ty burned down the gambling house
It died with an awful sound
Funky Claude was running in and out
Pulling kids out the ground
When it all was over
We had to find another place
But swiss time was running out
It seemed that we would lose the race
Smoke on the water, fire in the sky

 

We ended up at the Grand Hotel
It was empty cold and bare
But with the rolling truck stones thing just outside
Making our music there
With a few red lights and a few old beds
We make a place to sweat
No matter what we get out of this
I know well never forget
Smoke on the water, fire in the sky